MEHMET KAPLAN KİMDİR?
1978 Gaziantep doğumlu olan chef Mehmet kaplan mesleğinin ilk adımını 1986 yılında Gaziantep’de ilk olarak kasap sektöründe meslek hayatına başladı. Okul ile mesleği bir arada yürütmeye başlayan chef, fakir bir ailenin çocuğu olan Mehmet kaplan okul hayatını ortaokulda sonlandırarak mesleğine devam etmeye karar verdi.
14 Yıl boyunca kasap sektörüne hizmet ederek daha sonra kendini geliştirmek için ilk adımını istanbul da can kebap salonunda restoran ve otel sektörüne ilk adımını atmış oldu. Kendini hızla geliştirerek bir çok meslek dalının eğitimini alarak bunlar içersinde (kasap,fırın,döner ve osmanlı mutfagında egitmler alarak) otel sektörüne boy gostermeye başladı ilk olarak plaza otel, Yılmaz oğlu otel, Roetonda executive chef olarak görev aldı.
Gastronomi dünyasında kendine de yer bulan chefimis adından çokça bahsettirmeye başladı 87’ye yakın farklı truzim, otelcilik, üniversitelerin ve liselerin sayısız seminel ve panel konferans vererek genc kuşaklara öncelik yapmıştır. bununla da yetinmeyip kültürel ve coğrafi işaretleri ele alarak bunun için türkiyenin bir cok ilerinde festival ve yarışmalar düzenleyerek etkinlikler yapmaktadır ayrıca chefimiz kendine ait 15’ e yakın ozel soslar hazırlamıştır bu sozlar bir cok yarışmada birincilikler almıştır.
2017’ de uluslararası gastronomi ve egitim derneğini kurarak derneğin basklanlığını yapmaktadır. daha sonra bir cok derneklerle birleşerek uluslararası gastronomi federasyonunu faliyete geçirerek çalışmalarını bu yönde ilerletmektedir. chefimiz şuan uluslararası gastronomi ve eğitim derneğinin kurucusu ve başkanlığını yapmaktadır evli ve 3 çocuk babası olan mehmet kaplan şuan kocaelinde faliyet göstermektedir.